Uciekaj kiblu do dziury…

EN57-673_8.03.08_PozGł_radziolpl

8 marca 2008 |Poznań Główny| EN57-673 po przyjeździe do Poznania jako pociąg osobowy z Krzyża zjeżdża na postój do „Dziury Toruńskiej”.

Potocznie nazywano to miejsce „Dziurą Toruńską” lub Jamą Toruńską”. Nazwa ma bezpośredni związek z sąsiedztwem linii do Torunia, zaś ziemia z wykopu została wykorzystana do budowy nasypu linii do Stargardu. Tory postojowe dla Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych wraz z myjnią, kanałami rewizyjnymi i skromnych zapleczem socjalnym dla pracowników znajdowały się w wykopie pomiędzy Mostem Uniwersyteckim a Mostem Teatralnym. Dziś przebiega tamtędy trasa łącząca PST (Poznański Szybki Tramwaj) z przystankiem tramwajowym „Poznań Główny” zlokalizowanym w miejscu dawnego peronu 7. Tory postojowe dla EZT są zaś obecnie usytuowane w południowej części stacji.

SU45-089_dziura_9022011_radziolpl.jpg
9 lutego 2011 |Poznań Główny| SU45-089 w trakcie wymiany wstawek hamulcowych na terenie tzw. „Dziury Toruńskiej”.

Doskonały widok z ulicy pozwalał obserwować pracę w „dziurze” choćby w oczekiwaniu na autobus czy tramwaj. Czasem można było w ten sposób zaobserwować różne ciekawe sytuacje, jak na przykład SU45 w trakcie wymiany wstawek hamulcowych w przerwie między obsługą pociągów z/do Wolsztyna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s