Uciekaj kiblu do dziury…

EN57-673_8.03.08_PozGł_radziolpl

8 marca 2008 |Poznań Główny| EN57-673 po przyjeździe do Poznania jako pociąg osobowy z Krzyża zjeżdża na postój do “Dziury Toruńskiej”.

Potocznie nazywano to miejsce “Dziurą Toruńską” lub Jamą Toruńską”. Nazwa ma bezpośredni związek z sąsiedztwem linii do Torunia, zaś ziemia z wykopu została wykorzystana do budowy nasypu linii do Stargardu. Tory postojowe dla Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych wraz z myjnią, kanałami rewizyjnymi i skromnych zapleczem socjalnym dla pracowników znajdowały się w wykopie pomiędzy Mostem Uniwersyteckim a Mostem Teatralnym. Dziś przebiega tamtędy trasa łącząca PST (Poznański Szybki Tramwaj) z przystankiem tramwajowym “Poznań Główny” zlokalizowanym w miejscu dawnego peronu 7. Tory postojowe dla EZT są zaś obecnie usytuowane w południowej części stacji.

SU45-089_dziura_9022011_radziolpl.jpg
9 lutego 2011 |Poznań Główny| SU45-089 w trakcie wymiany wstawek hamulcowych na terenie tzw. “Dziury Toruńskiej”.

Doskonały widok z ulicy pozwalał obserwować pracę w “dziurze” choćby w oczekiwaniu na autobus czy tramwaj. Czasem można było w ten sposób zaobserwować różne ciekawe sytuacje, jak na przykład SU45 w trakcie wymiany wstawek hamulcowych w przerwie między obsługą pociągów z/do Wolsztyna.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s