Objazdowy „Wawel”

SU45183_wawel_130807_radziolpl

13 sierpnia 2007 |Włoszakowice| SU45-183 z pociągiem EuroCity EC241 „Wawel” relacji Hamburg Altona – Kraków Główny wtacza się na stację. Zdjęcie publikowałem krótko po zrobieniu na TWB.

W okresie od 6 do 14 sierpnia 2008 DB Netz przeprowadzało prace utrzymaniowe pomiędzy Forst i Cottbus. Z tego powodu wiele pociągów zostało skierowanych drogami okrężnymi. Dotyczyło to między innymi pociągu EuroCity „Wawel”. W tych dniach kursował on zmienioną trasą – od Wrocławia przez Leszno, Wolsztyn, Zbąszynek i Rzepin. Ciekawostką był fakt, że obsługa lokomotywami SU45 odbywała się na odcinku od Frankfurtu nad Odrą do Leszna. Dzięki wyeliminowaniu konieczności dwukrotnej wymiany lokomotyw (w Rzepinie i Zbąszyniu lub Zbąszynku) udało się utrzymać czas jazdy jak normalną trasą przez Żagań.

SU45-073_Włoszakowice_radziolpl

13 sierpnia 2007 |Włoszakowice| SU45-073 z pociągiem EuroCity 240 „Wawel” relacji Kraków Główny – Hamburg Altona mija nastawnię wykonawczą „Wce1”

Pociągi w przeciwnych relacjach krzyżowały się we Włoszakowicach i tam następowała wymiana drużyn pociągowych i trakcyjnych pomiędzy składami. Postój był jednak ograniczony do minimum.

wymiana_su45-073_wloszak_radziolpl

13 sierpnia 2007 |Włoszakowice| Dwa pociągi EuroCity „Wawel” w przeciwnych relacjach w trakcie zamiany drużyn.

W następnych latach również występowały przypadki zmiany trasy dla pociągu „Wawel”. Jednak wówczas jechał on już od Leszna do Zbąszynka przez Poznań – trasą dłuższą, ale bez konieczności zatrudniania lokomotywy spalinowej. Dwukrotnie objazd prowadził również „Nadodrzanką” – z Wrocławia przez Zieloną Górę do Rzepina.

E186_241_Rzepin_wawel_radziolpl

27 października 2011 |Rzepin| E186 241-6 (DB Fernverkehr) z kursującym objazdem od Wrocławia przez Zieloną Górę pociągiem EC248 „Wawel” wyjeżdża w kierunku Frankfurtu nad Odrą.

Sam pociąg o tej nazwie systematycznie skracano, aż w końcu całkowicie z niego zrezygnowano (w 2014 roku – absurdem było to, że kursował wtedy już tylko z Berlina do… Wrocławia!). W relacji z Krakowa do Niemiec jeździ obecnie autokar DB, natomiast nazwę przejął pociąg ze Szczecina do Krakowa.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s