10 lat pociągu liniowego „Silesia”

140520_RzB_X4EC-048_radziolpl

14 marca 2020 |Rzepin|X4EC-048 z jubileuszowymi naklejkami.

W styczniu 2020 roku minęło 10 lat, odkąd po raz pierwszy uruchomiono przewóz pojedynczych wagonów i grup wagonowych w stałych relacjach, określanych mianem pociągu liniowego o handlowej nazwie „Silesia” (Śląsk). Dzięki temu połączono przemysłowe regiony Polski południowej z Europą Zachodnią przez Niemcy, a w kolejnym kroku z Europą Południową przez Czechy. Tym samym zapoczątkowano rozwój transportu w segmencie rynku, który przez innych został uznany za nieopłacalny. Okazało się, że przy odpowiedniej organizacji przewozów pociągi mogą na siebie zarabiać, a klienci z chęcią korzystają z możliwości nadania jednego lub kilku wagonów w międzynarodowej relacji. Dziś, dzięki transgranicznej współpracy pomiędzy spółkami z grupy DB Cargo: DB Cargo Polska, DB Cargo Spedkol, DB Cargo AG i DB Cargo Czechia, zbudowana została unikalna oferta, w ramach której pociągi liniowe „Silesia”, „Mazovia” i „Moravia”, tworzą istotną sieć połączeń dla ruchu rozproszonego w Polsce, a będąc częścią europejskiej sieci DB Cargo, także i w Europie.

Uroczystości związane z rocznicą świętowano na dworcu w Gliwicach. W trakcie kameralnej uroczystości dokonano odsłonięcia jubileuszowych naklejek na jednej z lokomotyw DB Cargo Polska. Wybrano do tego jednosystemowego Vectrona X4EC-048. Ozdobiły go napisy „Kocham pociąg liniowy Śląsk” oraz „I love line train Silesia”, a także specjalnie stworzone na tą okazję logo. Moim osobistym zdaniem można było w nim wykorzystać sylwetkę lokomotywy kojarzonej z DB – zamiast radzieckiego elektrowozu ze sprzęgiem samoczynnym – ale to tylko moja opinia.

Lokomotywę w barwach pociągu liniowego „Silesia” możemy nadal oglądać z pociągami spółki DB Cargo Polska – nie tylko tymi liniowymi. Pojawia się praktycznie w każdej z relacji obsługiwanej jednosystemowymi Vectronami.

Przygotowano na podstawie materiałów prasowych spółki DB Cargo Polska S.A. dostępnych w dniu pisania posta tutaj. 

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s