66183 w Barnetby

12112011_radziol_66183_brntby

12 listopada 2011 |Barnetby| 66183 wjeżdża ze składem wypełnionym węglem mijając posterunek Barnetby East.

Stacja Barnetby położona w północnej części Lincolnshire w Wielkiej Brytanii jest uroczą stacją węzłową, z której linie kolejowe wybiegają w czterech kierunkach. Widoczny na zdjęciu pociąg wjeżdża od Immingham by udać się dalej w kierunku Scunthorpe. W 2011 węzeł nadal wyposażony był niemal w całości w sygnalizację kształtową. Na przełomie 2015 i 2016 roku zamieniono ją na świetlną, a sterowanie posterunkami węzła (Wrawby oraz Barnetby East) przeniesiono do południowo-wschodniego Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym w York.

Lokomotywa JT42CWR (w UK oznaczona serią 66) ma numer fabryczny 968702-183 i jest jedną z 250 wyprodukowanych przez EMD dla EWS. W Wielkiej Brytanii  określa się je też jako podtyp 66/0.

Lokomotywa i skład noszą jednolite malowanie przewoźnika “English,Welsh and Scottish Railways” – w skrócie EWS. Firma ta została w 2007 roku kupiona przez “Deutsche Bahn” i zmieniła nazwę na “DB Schenker Rail UK”, a w 2016 roku na “DB Cargo UK”. Logiem EWS (zwanym potocznie: “Bestiami”) są trzy głowy: Angielskiego Lwa, Walijskiego Smoka i Szkockiego Jelenia. Tabor jest obecnie sukcesywnie przemalowywany w barwy koncerny DB, a ze wszystkich eksploatowanych w Wielkiej Brytanii lokomotyw zniknęły już Bestie.

EWS_logo_radziolpl

 

O moim pobycie na tej sympatycznej stacji z pewnością napiszę jeszcze wielokrotnie. Spotkałem tam też wielu miłośników kolei nie tylko miejscowych, ale także z odległych zakątków Wysp Brytyjskich.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s