Push-Pulle w drodze do stolicy

221108_PG_232_PCC2_radziolpl
22 Listopada 2008| Poznań Górczyn |Prowadzony przez 232-079 pociąg nr 713198 relacji Görlitz – Guben – Poznań Franowo – Warszawa Zachodnia z 11 wagonami sterowniczymi Bombardiera dla Kolei Mazowieckich oczekuje na możliwość „zjazdu” z Górczyna na Franowo.

Utworzony przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przewoźnik „Koleje Mazowieckie sp. z o.o.” postanowił zainwestować nie tylko w modernizację posiadanych EZT ale i w zakup nowego taboru. Ogłoszone przetargi zakładały zakup 11 piętrowych składów „Push-Pull” – 26 wagonów piętrowych, 11 wagonów sterowniczych i zdolnych z nimi współpracować lokomotyw.

W praktyce „bank rozbił” Bombardier Transportation oferując lokomotywy z platformy Traxx w wersji jednosystemowej (P160DC) oraz współpracujące z nimi wagony piętrowe TWINDEXX.

Wagony sterownicze wyprodukowane w Goerlitz otrzymały oznaczenie serii AB12bfmnopuvxz. W tym wypadku istotne są dwie małe litery w oznaczeniu – mówią nam one o przeznaczeniu wagonów do pracy systemie Push-Pull:

f-wagon z kabiną maszynisty (sterowniczy)

o-wagon z przewodem zdalnego sterowania.

221108_PG_sterownicze_radziolpl

22 listopada 2008 |Poznań Górczyn| Widok na skład wagonów sterowniczych od końca pociągu.

Po otrzymaniu niezbędnych dopuszczeń wagony zaczęły kursować w składzie pociągów Kolei Mazowieckich jak pozostałe wagony – ciągnięte przez EU07. Dopiero po otrzymaniu zamówionych lokomotyw TRAXX rozpoczęto ich eksploatację zgodnie z założeniem.

W mroźny listopadowy wieczór w 2008 roku udało mi się uwiecznić na kilku zdjęciach transport 11 wagonów sterowniczych z fabryki do Warszawy. Przewoźnikiem był PCC Rail, a jako obsługę trakcyjną zadysponowano lokomotywę serii 232 w malowaniu „East-West Railways”.

Powyższe zdjęcie publikowałem już wkrótce po jego wykonaniu na WRP.

Informacje o oznakowaniu wagonów zaczerpnięto ze strony: bazawagonow.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s