Manewry w Zbąszynku

220402_ZBK_32114_more_radziolpl

22 kwietnia 2002 |Zbąszynek| SP32-114 przejeżdża obok parowozu Ol49-69 oczekującego na wystawienie „swoich” wagonów.

Popołudnie w Zbąszynku. Słoneczny dzień, jakich wiele było tamtej wiosny. Na pasażerskiej części stacji zarządzanej przez dyżurnego ruchu nastawni dysponującej ZkA spory ruch. Na okręgu nastawczym podległej mu nastawni wykonawczej Zk1 trwały manewry mające na celu zestawienie dwóch pociągów osobowych: do Gorzowa Wielkopolskiego i do Leszna. Wagony z torów postojowych wystawiane były za pomocą SM30 (tego dnia SM30-140). Na zdjęciu widzimy ją w tle z zespołem wagonów piętrowych Bhp. One w połączeniu z parowozem Ol49-69 utworzą skład pociągu do Leszna. Trzy wagony bezprzedziałowe (Bh) dla pociągu do Gorzowa zostały już wystawione i widoczna SP32 może już do nich dojeżdzać. Obydwa pociągi odjeżdżały prawie równocześnie kilka minut przed godziną szesnastą.

Maszynę o numerze 114 łatwo było wtedy rozpoznać – padła ofiarą „Graficiarzy” i „przyozdobiona” była kilkoma bohomazami. Sprawiała z nimi z daleka wrażenie brudnej i zaniedbanej.

Paradoksalnie dziś w Zbąszynku spotkać możemy tylko… parowóz. Żadna z powyższych serii spalinowych już się tam nie pojawia. Dla SM30 nie ma zatrudnienia – lokomotywownię przejęły Koleje Wielkopolskie, wagonownię zlikwidowano a wszystkie niezmodernizowane SP32 przeszły już niestety do historii…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s