Kamieńczyk

190109_07128_PoA_radziolpl.jpg

19 stycznia 2009|Poznań Główny|EU07-128 z pociągiem „Kamieńczyk” do Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby stoi przy peronie 1a. W pociągu prowadzono sprzedaż napojów i przekąsek z wózka – widocznego na zdjęciu na peronie.

Na przełomie 2008 i 2009 roku obsługę trakcyjną pociągów „PKP Przewozy Regionalne” spółka zapewniała już sobie generalnie we własnym zakresie. Jednym z wyjątków były trzy pociągi z Poznania do Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby. Były one obsługiwane lokomotywami i maszynistami z PKP Cargo. Połączenia te nosiły nazwy charakterystycznych atrakcji Sudetów: wodospadu (Kamieńczyk), szczytu (Szczeliniec) i potoku (Szklarka). Każdy z pociągów wyruszał z Poznania Głównego przez Leszno do Wrocławia, gdzie dzielony był na dwie części. Grupa dwóch lub trzech wagonów za lokomotywą jechała do Kłodzka, zaś do tylnej części podpinano z tyłu drugą lokomotywę, która prowadziła ją do Szklarskiej Poręby. W drodze powrotnej dwie części ponownie łączono we Wrocławiu.

Plan pracy poznańskich maszynistów przydzielonych do obsługi tego pociągu na odcinku do Wrocławia zakładał jazdę „tam”, oczekiwanie na stacji Wrocław Główny i jazdę powrotną. „Kamieńczyk” wyjeżdżał z Poznania przed siódmą rano, by we Wrocławiu zameldować się krótko po godzinie dziewiątej. Nieco ponad dwie godziny oczekiwania spędzało się w nieistniejącej już dziś poczekalni drużyn trakcyjnych niedaleko pierwszego peronu. Przed południem podejmowało się w peronach pociąg „Szczeliniec”, który przyjeżdżał do Poznania przed godziną 15:00. Tam skład oddawało się w peronach- po zmianie kierunku jazdy wracał od razu na Dolny Śląsk również jako „Szczeliniec”.

Lokomotywa EU07-128 przez większość swojego „życia” stacjonowała w Warszawie prowadząc głównie pociągi pasażerskie. Pod koniec 2018 roku po podziale pojazdów pomiędzy spółki grupy PKP pozostała na stanie PKP Cargo. Jak wiele innych „siódemek” tak i ta została przeniesiona do Poznania. Wcześniej spotykałem ją w Wielkopolsce min. z pociągiem TLK „Zielonogórzanin” – jedno z takich spotkań zaowocowało takim ujęciem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s