Chińska manewrówka dla S-Bahn Hamburg

51119_CRRC_kleinstlok_HH_01_radziolpl
5 listopada 2019 |Hamburg-Harburg| Lokomotywy Kleinstlok HH o numerach 002 i 001 sfotografowane w trakcie przejazdu przez stację.

W 2018 roku na targach Innotrans w Berlinie CRRC zaprezentowały Kleinstlok HH – hybrydową lokomotywę manewrową. Z pozoru jest to klasyczny pojazd spalinowy z przekładnią elektryczną o układzie osi Bo’Bo’. Może ona jednak pracować w jednym z trzech trybów:

-napędu za pomocą silnika spalinowego z przekładnią elektryczną

-zasilania z zamontowanych baterii litowo-tytanowych.

-napędu hybrydowego z łącznym wykorzystaniem baterii i zespołu silnik spalinowy-prądnica główna – podobnie jak w klasycznym aucie hybrydowym.

Koncepcja zakładała również możliwość zasilania z trzeciej szyny. Pierwsze dwa pojazdy nie zostały jednak póki co wyposażone w takie udogodnienie.

Maksymalna moc lokomotywy to 400kW (przy napędzie wyłącznie akumulatorowym 150kW). Maksymalna siła pociągowa przy rozruchu to 100kN. Prędkość maksymalna pojazdu to 80km/h.

90801004002-4_kleinstlok_HH_radziolpl

5 listopada 2019 |Hamburg-Harburg|Lokomotywa o numerze EVN 90 80 1004 002-4 D-CRRC czyli druga przedstawicielka serii otrzymała na kabinie maszynisty stylizowaną grafikę informującą o napędzie hybrydowym pojazdu.

Deutsche Bahn zamówiło 4 takie pojazdy do pracy na kolei miejskiej w Hamburgu (S-Bahn Hamburg). Pojazdy spełniają wymagania TSI, europejskie normy emisji spalin i nadają się do pracy w halach, tunelach i innych miejscach, gdzie poziom emisji zanieczyszczeń ma kluczowe znaczenie.

Jeden z dwóch pierwszych pojazdów po prezentacji na targach Innotrans w Berlinie zostął przekazany do DB Systemtechnik w celu rozpoczęcia procedury certyfikacyjnej i już w listopadzie zeszłego roku był widywany w trakcie prób. Obecnie prawdopodobnie dwa pierwsze egzemplarze przechodzą końcowe testy i wkrótce rozpoczną pracę u swojego nowego właściciela.

051119_kleinstlok_hh_doppel_ham_radziolpl.jpg

Jak widać lokomotywa o numerze 001 nie posiada „Hybrydowej” grafiki na ścianach kabiny oraz nie ma logo „DB” na czołach pojazdu. Tego dnia była holowana „na zimno”.

5 listopada 2019 roku udało mi się sfotografować dwa pierwsze egzemplarze Kleinsloka HH (numery EVN: 90 80 1004 001-6 oraz 90 80 1004 002-4 zarejestrowane w Niemczech na producenta) przejeżdżające przez stację Hamburg – Harburg – przyjechały od strony Maschen. Następnego dnia widziano je w okolicy miejscowości Buchholz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s