Wakacje!

180815_wlad_754_037-0_radziolpl

18 sierpnia 2015|Władysławowo| 754 037-0 prowadzi pociąg ekspresowy „Jantar” relacji Hel – Warszawa Wschodnia

Początek lipca to idealny czas na wakacyjne zdjęcie z Władysławowa. Obowiązkowym obrazkiem kolejowym stamtąd jest ujęcie z wieży „Domu Rybaka” – oprócz panoramy miasta i półwyspu helskiego można stamtąd zobaczyć okolice przystanku „Władysławowo Port” i przejeżdżające tamtędy pociągi.

Wakacje w 2015 roku były drugimi, w trakcie których do obsługi pociągów sezonowych „PKP Intercity” wynajęło z Czech lokomotywy serii 754. W 2013 roku pociągi dalekobieżne na niezelektryfikowanej linii helskiej prowadzono lokomotywami SM42. Brak możliwości zasilania szyny zbiorczej pociągu zestawionego z klimatyzowanych wagonów z niewielką ilością uchylnych okien przy temperaturach powyżej 30 stopni Celsjusza nie spotkało się ze zrozumieniem pasażerów. Po upomnieniu przez Urząd Transportu Kolejowego „PKP Intercity” w kolejnym roku wypożyczyło z Czech lokomotywy spalinowe z prądnicą zasilającą szynę zbiorczą pociągu oraz ogłosiło przetarg na modernizację lokomotyw SM42 – ostatecznie efektem było powstanie newagowego projektu 6Dl – SU42-10XX.

Lokomotywy czeskiej serii 754 to konstrukcja z końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Czterosiowe lokomotywy spalinowe o prędkości konstrukcyjnej 100km/h przydomek „Okularnik” (z czeskiego: „Brejlovec”) zawdzięczają charakterystycznemu ukształtowaniu czoła z wysuniętą szybą czołową. W Polsce przyjął się szerzej – nawiązujący również do kształtu czoła – przydomek „Nurek”.

2 comments

    • Helskiego ? Cos tam muszę wyskrobać. Pojechałem wtedy tam z przekonaniem, że wypożyczenie Nurków to chwilowy epizod i trzeba się spieszyć z dokumentowaniem. Mija sześć lat, a one dalej śmigają tam w najlepsze…

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s