EU160-013 – „Józef Wybicki”

24 kwietnia 2022 |Poznań Główny| EU160-013 po prezentacji nowej okleiny czeka na zatrudnienie. Za nią SU4220-001.

Józef Wybicki urodził się 27 września 1747 roku w Będominie koło Kościerzyny. Był polskim pisarzem i politykiem, a także szambelanem (urzędnikiem dworskim) króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z wykształcenia prawnik. Był długoletnim współpracownikiem i przyjacielem generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Napisał słowa Pieśni Legionów Polskich we Włoszech – późniejszego Hymnu Narodowego. Pieśń powstała w północnych Włoszech – w trakcie wizyty Wybickiego w obozie Legionów Polskich, jednak dokładna data i okoliczności jej napisania oraz pierwszego wykonania nie są pewne.

Józef Wybicki zmarł 10 marca 1822 roku w Manieczkach koło Śremu w Wielkopolsce prawdopodobnie na atak febry. Obecnie jego prochy spoczywają w zabytkowej „Krypcie Zasłużonych” w kościele Św. Wojciecha w Poznaniu (tak zwana „Poznańska skałka”). Z okazji dwusetnej rocznicy jego śmierci Uchwałą sejmu RP rok 2022 ustanowiono rokiem Józefa Wybickiego.

25 kwietnia 2022 na poznańskim Dworcu Głównym uroczyście zaprezentowano lokomotywę PKP Intercity serii EU160 o numerze 013 w okolicznościowych barwach upamiętniających tą ważną rocznicę. Grafika przedstawia jego portret oraz nuty pierwszej zwrotki hymnu.

Portret Józefa Wybickiego na boku lokomotywy EU160-013

Inicjatorami uczczenia rocznicy w ten sposób było „Stowarzyszenie Projekt Poznań” we współpracy z Instytutem Poznańskim oraz Cyryl Club – wielkopolski Klub Dyskusyjny. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach dofinansowania otrzymanego od „Fundacji KGHM” oraz przy współpracy z PKP Intercity – ten narodowy przewoźnik pasażerski udostępnił powierzchnię lokomotywy na której naniesiono wcześniej zaprojektowaną grafikę.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s