Opóźniony z Leszna

10 kwietnia 2001 |Zbąszynek| Ol49-7 wjeżdża z opóźnionym pociągiem osobowym nr 33033 z Leszna. Obok SP32-091 oczekuje na możliwość kontynuowania manewrów

W 2001 roku wolsztyńskie parowozy regularnie obsługiwały pociągi osobowe – pomiędzy Zbąszynkiem i Lesznem oraz pomiędzy Poznaniem i Wolsztynem. Tego dnia parowóz Ol49-7 prowadził pociąg osobowy 33033 z Leszna. Parowóz przejmował skład od SU45 w Wolsztynie – następowała tam planowa wymiana lokomotyw w trakcie kilkunastominutowego postoju. Niestety Ol49-7 miał problemy techniczne i dotarł do Zbąszynka ze sporym opóźnieniem. Na podstawienie do pociągu do Gorzowa Wlkp. oczekiwała już pod tarczą manewrową lokomotywa serii SP32 o numerze 091. Maszynista wychylił się przez okno, by obserwować wjazd pociągu z Leszna. Nie dziwię mu się – obserwacja pracujących mechanizmów parowozu to zawsze wielka przyjemność dla oka. Po zwolnieniu przebiegu lokomotywa spalinowa wyjechała w kierunku nastawni wykonawczej Zk1, by po zmianie kierunku jazdy zjechać na skład pociągu do Gorzowa.

Okazało się później, że problemy z parowozem były poważniejsze niż początkowo przypuszczano. Powrotny pociąg osobowy do Leszna (numer 33520) pomogła już poprowadzić lokomotywa spalinowa SU45-143. Parowóz wypięto w Lesznie. Ostatecznie warsztat stwierdził pęknięcie ramy parowozu i konieczność naprawy w Gnieźnie – ta trwała blisko dwa miesiące.

Lokomotywy serii SP32 były wówczas jeszcze normalnym widokiem w Zbąszynku – kilka sztuk podlegających formalnie Zakładowi Taboru w Czerwieńsku obsługiwało tutaj pociągi w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego. Awarie się zdarzały, jednak tutejszy warsztat potrafił sobie z nimi poradzić. Seria zniknęła ze Zbąszynka wraz zawieszeniem kursowania pociągów do Gorzowa – 4 listopada 2002 roku.

3 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s