
Czwartkowe popołudnie w Zbąszynku ponad dwadzieścia lat temu. Krótko przed godziną 15:00 zajrzałem na chwilę na peron – z daleka od strony nastawni dysponującej ZkA nadjeżdżała lokomotywa serii SP32. Była to tego dnia maszyna o numerze 090. Zatrzymała się na wysokości posterunku Dyżurnego ruchu Peronowego. Maszynista poszedł odebrać „Ostrzeżenia” na trasę do Gorzowa Wielkopolskiego. Ja tymczasem wykonałem powyższe zdjęcie. Kilka minut później lokomotywa podjechała w kierunku nastawni wykonawczej Zk1 by tam oczekiwać na wystawienie składu z torów wagonowni.
Drugoplanowym bohaterem zdjęcia jest kiosk znajdujący się na peronie drugim. Dziś już nie istnieje – nie mam pojęcia kiedy go zlikwidowano ale z pewnością po 2003 roku. Dawniej obecność takich punktów sprzedaży była tak oczywista, jak dziś obecność „Żabki” na każdym rogu. Dziś brakuje w tym miejscu choćby automatów z gorącymi i zimnymi napojami oraz przekąskami.
Lokomotywy serii SP32 zniknęły ze Zbąszynka wraz zawieszeniem kursowania pociągów pasażerskich ze Zbąszynka do Gorzowa Wielkopolskiego. Ostatni pociąg w tej relacji odjechał 3 listopada 2002 roku. Połączenia reaktywowano od 1 września 2003, jednak już z wykorzystaniem autobusów szynowych serii SA105.
Mogę się mylic, ale malowanie tej lokomotywy wydaje mi się nietypowe. Może było typowe te dwadzieścia lat temu?
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Malowanie prawie niezmiennie funkcjonowało na tych lokomotywach od samego początku. Taki schemat zaproponował rumuński producent i taki schemat utrzymano w trakcie napraw. Zmieniły się tylko odcienie i szczegół przejścia żółci w zieleń – zniknął „sierżant” – możesz to podejrzeć tutaj: https://radziol.pl/2020/04/01/sp49-prototyp-sp32/
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Mój błąd (nie pierwszy i nie ostatni ☹️ )
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Masz rację w sensie nietypowości tego malowania, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie lokomotywy spalinowe jednokabinowe tamtej epoki – malowane na zielono – ewentualnie z jednym lub dwoma „sierżantami” na czołach – SP32 pozytywnie wyróżniały się też na tle szaroburych parowozów (które notabene miały zastąpić).
PolubieniePolubione przez 1 osoba