Styczniowy portrecik

24 stycznia 2002 |Zbąszynek| SP32-090 oczekuje pomiędzy peronami na wystawienie wagonów pociągu do Gorzowa Wlkp.

Czwartkowe popołudnie w Zbąszynku ponad dwadzieścia lat temu. Krótko przed godziną 15:00 zajrzałem na chwilę na peron – z daleka od strony nastawni dysponującej ZkA nadjeżdżała lokomotywa serii SP32. Była to tego dnia maszyna o numerze 090. Zatrzymała się na wysokości posterunku Dyżurnego ruchu Peronowego. Maszynista poszedł odebrać „Ostrzeżenia” na trasę do Gorzowa Wielkopolskiego. Ja tymczasem wykonałem powyższe zdjęcie. Kilka minut później lokomotywa podjechała w kierunku nastawni wykonawczej Zk1 by tam oczekiwać na wystawienie składu z torów wagonowni.

Drugoplanowym bohaterem zdjęcia jest kiosk znajdujący się na peronie drugim. Dziś już nie istnieje – nie mam pojęcia kiedy go zlikwidowano ale z pewnością po 2003 roku. Dawniej obecność takich punktów sprzedaży była tak oczywista, jak dziś obecność „Żabki” na każdym rogu. Dziś brakuje w tym miejscu choćby automatów z gorącymi i zimnymi napojami oraz przekąskami.

Lokomotywy serii SP32 zniknęły ze Zbąszynka wraz zawieszeniem kursowania pociągów pasażerskich ze Zbąszynka do Gorzowa Wielkopolskiego. Ostatni pociąg w tej relacji odjechał 3 listopada 2002 roku. Połączenia reaktywowano od 1 września 2003, jednak już z wykorzystaniem autobusów szynowych serii SA105.

4 comments

    • Masz rację w sensie nietypowości tego malowania, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie lokomotywy spalinowe jednokabinowe tamtej epoki – malowane na zielono – ewentualnie z jednym lub dwoma „sierżantami” na czołach – SP32 pozytywnie wyróżniały się też na tle szaroburych parowozów (które notabene miały zastąpić).

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s