Nowe Vectrony Dual mode dla EGP

24 stycznia 2023 |Wittenberge| Lokomotywa Siemensa z platformy Vectron w wersji Dual Mode – oznaczona serią 248 oraz numerem 042 ze świeżo naklejonymi logami EGP oraz Bahnoperator

EGP (Właściciwie Eisenbahngesellschaft Potsdam GmbH) to niewielki, ale prężnie działający niemiecki przewoźnik kolejowy z siedzibą w Wittenberge – miasteczku położonym we wschodniej Brandenburgii. Oprócz wielu lokomotyw starszych serii (min. elektryczne serie 111, 140, 142 czy spalinowe serii 212, 218, 225) firma eksploatuje również nowoczesne lokomotywy – między innymi pięć rodzajów lokomotyw Siemensa z platformy Vectron:

-lokomotywy elektryczne jednosystemowe na prąd przemienny: seria 193 – dwie sztuki

-lokomotywy elektryczne jednosystemowe na prąd przemienny w wersji uproszczonej: Smartron (seria 192) – cztery sztuki

-lokomotywy elektryczne wielosystemowe – eksploatowane na terenie Niemiec Vectrony MS firmy Bahnoperator

-lokomotywy spalinowe: seria 247 – dwie sztuki

-lokomotywy spalinowe oraz elektryczne – Dual Mode – seria 248 – dwie sztuki

Ostatnie wymienione pojazdy – czyli Vectrony w wersji elektryczno-spalinowej to najmłodsze w rodzinie Vectronów pojazdy mogące pracować zarówno zasilane z sieci napowietrznej prądu przemiennego 15kV, jak i napędzane silnikiem Diesla. nie jest to jednak żaden niewielki silnik pozwalający na manewry czy krótkie jazdy z lekkimi składami – jest to „pełnowymiarowy” silnik o sporej mocy – porównywalnej z mocą zwykłej liniowej lokomotywy spalinowej. Vectron „Dual Mode” zasilany z sieci ma moc 2400kW, natomiast przy napędzie spalinowym 2000kW – dla porównania rodzima SU46 ma moc na cele trakcyjne 1450kW.

24 stycznia 2023 |Wittenberge| Vectron Dual Mode w towarzystwie innych maszyn EGP

Lokomotywy serii 248 o numerze 041 oraz 042 pracownicy EGP odebrali osobiście 20 grudnia 2022 w fabryce lokomotyw w Monachium. Pojazdy przejechały o własnych siłach do Wittenberge, gdzie przygotowano je ostatecznie do pracy dla przewoźnika. Dla obu z nich przygotowywane jest specjalne malowanie – egzemplarz o numerze 042 otrzymał tymczasowo na bokach naklejki z logiem EGP oraz partnera – Bahnoperator. Pod nimi umieszczono adresy internetowe firm – jest to ciekawe podkreślenie współpracy – nie pierwsze już jednak – wcześniej EGP uhonorowało współpracę z Bahnoperatorem malowaniem jednego ze swoich Smartronów. Zaprojektowany przez „RailcolorDesign” Smartron o numerze 103 nosi reklamę realizowanego we współpracy z Bahnoperatorem i Portem Mukran połączenia Chin i Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s