„Ósemka” z „Rusałką”

20 marca 2002 |Zbąszynek| EP08-006 z opóźnionym pociągiem pośpiesznym „Rusałka” z Żagania do Poznania. Obok EU07-360 z pociągiem osobowym z Rzepina.

W tamtym okresie planową obsługę pociągu ekspresowego „Lubuszanin” z Warszawy do Zielonej Góry zapewniały lokomotywy EP08. Tego dnia poranny ekspres w kierunku Warszawy poprowadziła jednak lokomotywa EU07. Co się stało z EP08? Okazało się, że uległa awarii w Zielonej Górze i żeby nie opóźniać „Lubuszanina” zadysponowano do niego jedną z lokomotyw EU07 – oczekującą na pociąg z Żagania. Ekspres odjechał więc planowo z Zielonej Góry krótko po godzinie piątej rano. W międzyczasie udało się usunąć usterkę na EP08, więc postanowiono wyprawić ją w kierunku Poznania z pociągiem z Żagania.

Na zdjęciu widzimy pociąg pośpieszny „Rusałka” w trakcie postoju w Zbąszynku. Obok lokomotywa EU07-360, która przyprowadziła pociąg osobowy z Rzepina – maszynista w otwartych drzwiach rozmawia z maszynistą „ósemki” o nietypowej maszynie, która pojawiła się tego dnia z lokalnym pociągiem pośpiesznym.

Lokomotywy serii EP08 (typ 102E) powstały jako modyfikacja lokomotyw EU07 (typ 4E). Głównym celem konstruktorów było podniesienie maksymalnej prędkości do 160km/h. Na skutek wielu przeszkód (problemy z łożyskowaniem wału drążonego – zastosowanie droższych i trudno dostępnych łożysk tocznych – wówczas importowanych za dewizy) wyprodukowano tylko 15 sztuk tych lokomotyw (numery 002-005 z łożyskowaniem za pomocą łożysk ślizgowych z dodatkowym smarowaniem – później przebudowane na EU07). Zamiast kontynuacji rozwoju tej konstrukcji rozpoczęto pracę nad projektem zupełnie nowej lokomotywy – oznaczonej później typem 104E (seria EP09).

4 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s