Wahadło do Dolnej Odry

21 lutego 2008 |Wronki| ET22-262 z pociągiem towarowym relacji Knurów Szczygłowice – Dolna Odra

Dokładnie piętnaście lat temu sfotografowałem powyższy pociąg towarowy na wronieckiej stacji. Jeden z wielu składów z węglem ze śląskiej kopalni dla elektrowni w Dolnej Odrze. Trasa przez Ostrów Wielkopolski, Poznań, Krzyż i Szczecin Dąbie była alternatywą dla będącej wówczas w rozsypce „Nadodrzanki”.

Wroniecką ciekawostką była dawna hala przeglądowo-naprawcza naprzeciwko budynku stacyjnego. Po elektryfikacji linii do Szczecina – zlikwidowano parowozownie pomocnicze na linii, a ich budynki zburzono, bądź przeznaczono na inne cele. Na odcinku od Poznania do Krzyża zachował się jeszcze budynek w Rokietnicy. Widoczna na zdjęciu hala była wykorzystywana przez służbę drogową – pod jej dachem chroniły się WM10L oraz WM15A. Ostatecznie zburzono ją w trakcie modernizacji linii 351 – przy okazji budowy przejścia podziemnego w kierunku Nowej Wsi.

Szczeciński elektrowóz ET22-262 do samego końca swojej pracy zachował oryginalne obudowy lamp czołowych oraz zderzaków – z tego oryginalnego wzornictwa zrezygnowano na późniejszym etapie produkcji. Razem ze składem brązowych węglarek prezentował się niemal jak w latach swojej największej świetności.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s