“Griffin” wieczorową porą

Griffin_w-_PMT

26 kwietnia 2016 |Poznań Krzesiny| E4MSU-001 ze składem Eaos-ów Pol-Miedź Transu zatrzymał się na chwilę pod nastawnią dysponującą, by pobrać “Ostrzeżenia” (rozkaz pisemny) na dalszą drogę z Buku do Ostrowa Wielkopolskiego i dalej na Dolny Śląsk.

Prototypowy “Griffin” w wersji wielosystemowej (3kV=/15kV~16,2/3Hz/25kV~50Hz) po uzyskaniu dopuszczenia do eksploatacji na sieci PKP PLK przeszedł przez wiele rąk. Można go było spotkać z pociągami PKP Cargo,Ecco Rail,Pol-Miedź Trans, Orlen Koltrans czy Euronaftu. Obecnie został przemalowany z widocznych na powyższym zdjęciu zielono-czarnych barw w szaro-czerwone malowanie NEWAG. Wcześniej takie malowanie zastosowano na E6ACTd-106.

Griffin_w-_EN

10 marca 2017 |Toporów| E4MSU-001 z pociągiem Euronaftu z Kostrzyna Towarowego do Trzebini.

 

Ta wersja lokomotywy ma moc 5600kW, maksymalne: prędkość 160km/h i siłę pociągową 310kN przy masie służbowej 88t.

Już wkrótce na polskich torach zobaczymy kolejne lokomotywy z platformy Griffin. Jeszcze w 2017 roku rozpoczną się odbiory pierwszych egzemplarzy z pięciu zamówionych przez LOTOS Kolej. Będą to jednak pojazdy serii E4DCUd – czyli Griffina w wersji 3kV= z silnikiem spalinowym “last-mile”. Co ciekawe – producent pierwotnie nie przewidział takiej konfiguracji – w katalogu Newagu dla tej platformy mamy tylko wersję E4DCU. Moduł “Last-mile” (zwany też przez producenta Dual-Power) został przewidziany tylko dla wersji na prąd przemienny ale cóż – klient – nasz Pan! Nic nie słychać również obecnie o planach budowy lokomotyw z tej platformy w wersji wyłącznie spalinowej. Seria D4MSU miałaby dysponować mocą 2300kW, prędkością maksymalną 160km/h, maksymalną siłą pociągową 248kN i mieć masę służbową 79t.  Byłaby to zapewne spora konkurencja dla platformy “Gama” z PESA Bydgoszcz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s