“Varsovia” w Zbąszynku

09-023_zbk_2000
8 kwietnia 2000 |Zbąszynek| EP09-023 z pociągiem EuroCity EC41 “Varsovia” z Berlina Hbf do Warszawy Wschodniej minął przed chwilą nastawnię ZkA i za moment wjedzie w perony stacji.

Wiosna przyniosła długo wyczekiwane słońce i jeśli wypadła w szkole jakaś lekcja warto było się wybrać na spacer na stację. Na jednym z takich spacerów zrobiłem taką oto fotkę pociągu z Berlina. Oczywiście dziś z uśmiechem patrzę na  skład w gąszczu słupów – mimo, że robiłem już wtedy zdjęcia kilka lat to nadal warsztat pozostawiał wiele do życzenia. Sprzęt też nadal miałem ekstremalnie amatorski i ostrość oraz prawidłowe naświetlenie klatki było zależne od wielu czynników. Zazwyczaj jakieś 30 procent zdjęć z filmu 36 klatek było do wyrzucenia. Choć po latach coś tam jeszcze daje się uratować.

Na zdjęciu widzimy jeszcze skład niemieckich wagonów w charakterystycznym biało-czerwonym malowaniu. Wkrótce pociągi te zaczęły się zmieniać – nadeszła nowa marka – Berlin-Warszawa Express – w skrócie BWE. Jednak jeszcze długo w świadomości kolejarzy funkcjonowały nazwy “Varsovia” i Berolina”.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s