To jest „zielone” !

260619_193_361_pfa_radziolpl

26 czerwca 2019 |Poznań Franowo| X4EA-361 odstawiony nieopodal nastawni PFA.

Ochrona środowiska to temat bardzo ważny. Każda firma w mniej lub bardziej wyszukany sposób stara się podkreślić własne działania na rzecz ekologii. Tak jest też w przypadku koncernu DB. Program „To jest zielone” wskazuje nam ponad 150 ekologicznych działań spółek grupy DB w celu ochrony klimatu, przyrody i zasobów oraz dla ograniczenia hałasu. To nie tylko programy wspierania wymierających gatunków zwierząt, korzystania z energii odnawialnej czy zmniejszenia produkcji odpadów. To także tak ciekawe projekty jak budowa setek stacji naprawy rowerów, punktów ładowania aut elektrycznych czy wspierania systemów współdzielenia pojazdów. Pełną listę możemy zobaczyć na stronie poświęconej programowi: gruen.deutschebahn.com

Na kilku lokomotywach (między innymi na widocznej na zdjęciu X4EA-361) umieszczono grafikę promującą ideę „bycia zielonym”. Sugeruje ona, że mimo, iż powierzchownie lokomotywa jest czerwona, to w rzeczywistości jest zielona – ekologiczna. Grafika została jednak zaprojektowana na pojazd w firmowym – czerwonym malowaniu i na białym pojeździe nie prezentuje się moim zdaniem wystarczająco dobrze. Niemniej to bardzo ciekawa inicjatywa.

E193_361_logo_dasistgrun_radziolpl

Grafika umieszczona na kilku pojazdach DB z różnych krajów – sugerująca, że pod czerwoną powłoką kryje się ekologiczny – bo napędzany energią elektryczną pojazd. Czerwona powłoka odchyla się na boki ukazując zieleń.

Równolegle z powyższym projektem wdrożono wśród maszynistów program propagujący energooszczędną jazdę – umiejętne wykorzystanie profilu linii i korzystanie z hamowania rekuperacyjnego. Ma to na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez niemiecką kolej.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s