Pierwsza „Klasa” !

15 czerwca 2007 |Poznań Górczyn|JT42CWR-29003 „Rhoda Painter” w trakcie manewrów obok nastawni dysponującej

Tego słonecznego, czerwcowego dnia zadzwonił do mnie kolega ze Zbąszynka z informacją, że 45 minut temu w kierunku Poznania pojechał skład „Kolei Bałtyckiej”. Mając chwilę niezwłocznie pojechałem na poznański Górczyn, by zrobić kilka zdjęć tego niezwykle interesującego pociągu. Lokomotywa typu JT42CWR ciągnęła skład wagonów samowyładowczych wypełnionych kruszywem. Rozładunek miał rozpocząć się jeszcze tego samego dnia na bocznicy „Rudnicze”. Po wjeździe pociągu od strony Palędzia należało objechać lokomotywą skład, by potem sprawnie wciągnąć go na bocznicowe tory.

W 2005 roku, po trwającym trzy lata procesie dopuszczenia i próbnej eksploatacji Urząd Transportu Kolejowego wydał bezterminowe świadectwo dopuszczenia dla lokomotyw typu JT42CWR. W związku z tym, że testowana maszyna miała numer boczny 29004 określono ją w tym dokumencie mianem „Klasy 29 EMD”, tłumacząc błędnie angielskie słowo „Class” jako „Klasę”. W istocie słowo to ma w języku polskim w tym przypadku inny odpowiednik – „seria”. Wnioskodawcą było przedsiębiorstwo o nazwie „Kolej Bałtycka S.A.”, które było polskim oddziałem niemieckiego przewoźnika „Heavy Haul Power International GmbH”. Ten oznaczał swoje pojazdy numerami zaczynającymi się od 29… i stąd to zamieszanie. W późniejszym okresie kontynuował ten sposób oznaczania również na pojazdach innych serii – na przykład na 311D. Egzemplarz o oznaczeniu 311D-03 nosił również numer 29006.

W Polsce lokomotywy typu JT42CWR zaczęto nazywać „Klasami” – od angielskiego oznaczenia „Class 66” – oznaczającego po prostu „serię 66”. Spotkałem też określenia „JoTka” od typu JT42CWR czy po prostu „sześćdziesiątkaszóstka”.

Na zdjęciu lokomotywę widzimy na tle nastawni dysponującej „Poznań Górczyn”. Po pełnym uruchomieniu Lokalnego Centrum Sterowania na stacji Poznań Główny pomieszczenia nastawni przebudowano, lecz nadal istnieje możliwość lokalnego sterowania stąd ruchem na stacji.

3 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s