
Przewoźnik kolejowy „PKP Intercity” połączył siły z Instytutem Pileckiego, by uczcić 120-lecie urodzin Witolda Pileckiego. Z tej okazji jedna z lokomotyw serii EU44 (Siemens typu ES64U4) została oklejona okolicznościową grafiką. Przewoźnik po raz kolejny angażuje się w upamiętnienie kluczowych dla historii Okolicznościowa grafika, której treść opracował Instytut, przedstawia postać Rotmistrza Pileckiego w najważniejszych momentach jego życia: młodzieńcze lata w Wilnie, gdzie należał do drużyny harcerskiej, czasy przedwojenne z żoną i dziećmi w majątku Sukurcze, pobyt w obozie Auschwitz, a także proces sądowy w powojennej, komunistycznej Polsce. W centralnym miejscu znajduje się symboliczny wizerunek Rotmistrza piszącego słynny raport alarmujący świat o sytuacji w Auschwitz. Na lokomotywie, w językach polskim i angielskim, umieszczono hasło: Jego odwaga inspiruje – His courage is inspiring, co stanowi nawiązanie do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 19 września 2019 r. w sprawie znaczenia pamięci historycznej dla przyszłości Europy, wzywającej do ustanowienia 25 maja, rocznicy śmierci Pileckiego, Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Postać Witolda Pileckiego stanowi uniwersalny, zrozumiały także na Zachodzie symbol walki przeciw obu totalitaryzmom, nazistowskiemu i komunistycznemu.

Witold Pilecki dostał się do do obozu w Auschwitz na ochotnika, by dokumentować zbrodnie III Rzeszy i informować świat o ich charakterze i skali. Przez ponad dwa i pół roku budował tam ruch oporu i przygotowywał zbrojne powstanie, wreszcie uciekł z obozu aby osobiście zabiegać u przywódców polskiego państwa podziemnego o zniszczenie tego miejsca. W 1944 roku walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został postawiony przed komunistycznym sądem i stracony 25 maja 1948 roku. W 1990 roku został oficjalnie zrehabilitowany, w roku 2006 prezydent Lech Kaczyński przyznał mu pośmiertnie Order Orła Białego.
Ze względu na typ lokomotywy możemy ją podziwiać głównie z pociągami w międzynarodowych relacjach z Polski do Niemiec – taki też pociąg prowadzi na powyższym zdjęciu. Dzień po premierze nowych barw EU44-002 prowadziła pociąg „Gedania” z Berlina do Gdyni.
A wonderful tribute and a beautiful design !
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Love this design. Still trying to get it to make a Taurus for my traintrack.
If anybody has great photo’s please contact me.
PolubieniePolubione przez 1 osoba