Numery EVN lokomotyw serii SP32

20 kwietnia 2014 |Nowe Drezdenko| SP32-204 luzem wraca z Gorzowa Wielkopolskiego do Krzyża. Lokomotywa doprowadziła tam pociąg PKP Intercity „Szczecinianin”. Na czole widoczny numer EVN.

Oznaczenie pojazdów kolejowych europejskimi identyfikatorami cyfrowymi (EVN – European Vehicle Number) oraz literowymi (VKM – Vehicle Keeper Mark) wprowadzono, by stworzyć jedną – europejską bazę pojazdów kolejowych. Twórcom przyświecała też idea standaryzacji oznaczeń. Jak oceniam to rozwiązanie? – to temat na osobny artykuł. Nie uniknięto tu wielu błędów i pomyłek. Na wielu pojazdach wprowadzono to oznaczenie niepotrzebnie. Na wielu jest ono nieprawidłowo naniesione. W tym poście chciałbym przedstawić oznaczenie tymi identyfikatorami lokomotyw serii SP32. W Polsce oznaczono EVN i VKM tylko pojazdy fizycznie istniejące i wpisane na stan przewoźnika. W związku z tym w rejestrze widnieje tylko 11 lokomotyw serii SP32, oznaczonych tam typem LD1300. Większości z nich nigdy nie naniesiono oznaczeń, a uzyskały je tylko jako wpis w dokumentach. Działo się tak, ponieważ pojazdy były wyłączone z eksploatacji i oczekiwały naprawy. Nie było wtedy jeszcze ostatecznej decyzji o ich dalszym losie – stąd wpisy do rejestru.

Zestawienie lokomotyw serii SP32 z numerami EVN zgrupowałem w poniższej tabeli:

Oznaczenia na lokomotywy naniesiono w marcu 2014 roku. Jednym rozmiarem czcionki wypisano je na czołach na drzwiach przedziałów maszynowych oraz na bokach – na przedziale silnikowym. Przykład takiego oznaczenia możemy zobaczyć na poniższym zdjęciu:

24 marca 2014 |Poznań Główny| Zbliżenie na SP32-204 z oznaczeniem EVN na czole oraz EVN i VKM na boku.

Kolejne cyfry w oznaczeniu EVN dla naszej serii wyglądają następująco:

9 – pojazd trakcyjny

2 – lokomotywa spalinowa

51 – kod kraju (Polska)

1 – lokomotywa pasażerska

6 – przekładnia elektryczna

3 – moc od 1 do 1,5 MW

0 0XX – numer inwentarzowy

Ostatnia cyfra po myślniku to cyfra samokontroli.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s