Dwie jedynki

2 lipca 2021 |Hosena – Niemcy| 285-001 wraz z 246-001 prowadzą skład talbotów do Knappenrode.

Hosena to niewielkie miasteczko nieopodal Senftenbergu, obecnie (administracyjnie) to właściwie dzielnica tego powiatowego miasta położonego na północny wschód od Drezna. Znajduje się tu też ważny węzeł kolejowy. Linia prowadząca od granicy polsko-niemieckiej (Bielawa Dolna/Horka) w kierunku Lipska ma tutaj odgałęzienie w kierunku północnym do stacji Senftenberg, skąd dalej można jechać w kierunku Berlina lub Cottbus. Rozpoczyna się tu również jednotorowa niezelektryfikowana linia prowadząca przez Kamenz do Arnsdorf. Ze stacją sąsiaduje także kopalnia surowców skalnych w Grosskoschen, która ma własną bocznicę ze stacją.

HVLE (właściwie „Havelländische Eisenbahn”) to nazwa przedsiębiorstwa kolejowego, którego historia sięga 1892 roku. Wówczas to utworzono „Osthavelländische Eisenbahn” w brandenburskim Havelland – spółkę założoną przez kilka miast i cukrowni w regionie. Przewoźnik posiada obecnie ponad 50 lokomotyw, z tego większość to stosunkowo nowe pojazdy. Znajdują się wśród nich między innymi lokomotywy EuroDual produkcji Stadlera, będące lokomotywami elektrycznymi o mocy 6200kW i posiadające jednocześnie silnik spalinowy o mocy 2800kW. Oprócz tego Maximy z Voitha w dwóch odmianach oraz kilka typów pojazdów Bombardiera. Oprócz Blue Tigerów także spalinowe Traxxy w dwóch odmianach – właśnie takie, jak na zdjęciu.

Pierwszy prowadzący widoczny na fotografii pociąg to spalinowy Traxx niemieckiej serii 285 – znany również w Polsce. Typ F140DE ma moc 2200kW (choć produkowana jest też odmiana z silnikiem o mocy 2400kW) i prędkość maksymalną 140km/h. Drugi – o niemal identycznym wyglądzie zewnętrznym to niemiecka seria 246 – Traxx typu P160DE – wersja pasażerska o tej samej mocy silnika spalinowego (2200kW), za to z wyższą prędkością maksymalną i możliwością zasilania szyny zbiorczej (sprzęgiem „ogrzewania elektrycznego składu”). W sumie przewoźnik posiada cztery lokomotywy serii 285 i dwie serii 246.

One comment

  1. Ciekawe po co im maszyny serii 246? Może udało się je kupić po atrakcyjnej cenie. Ale chyba lepiej by było mieć ujednoliconą flotę pojazdów…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s