Żegnamy ET22-558

ET22-558_radziolpl
29 lipca 2008 |Poznań Główny| ET22-558 z trzema „bonanzami” odpoczywa przed kolejnym kursem do Leszna.

ET22-558 (typ 201E, nr fabryczny 559) wyprodukowana została w PAFAWAG Wrocław w 1980 roku. Niemal całe swoje „życie” związana była z DOKP Szczecin, przynależąc najpierw do lokomotywowni Stargard Szczeciński, potem Szczecin Port Centralny (później Zakład Taboru Szczecin). Tu też została odstawiona po zakończeniu służby i jak się okazuje – tu też dokonała swego „żywota”.

CET22-588_SPC_radziolpl

15 Listopada 2017 |Szczecin Port Centralny| Odcięta kabina „A” ET22-558 zdaje się patrzeć smutno na swoje częściowo już rozczłonkowane podwozie.

BET22-588_SPC_radziolpl

15 Listopada 2017 |Szczecin Port Centralny| Koparka trzyma swymi stalowymi szponami burtę lokomotywy. Można odnieść wrażenie, że ktoś zostawił maszynę w ten sposób, by podkreślić nieuchronność kasacji „byka”. Jakby nie chciał tracić jutro rano czasu i od pierwszych ruchów kontynuować swoją destrukcyjną działalność.

Sam fakt fizycznej likwidacji skreślonych ze stanu lokomotyw jest całkowicie zrozumiały. Właściciel podjął taką decyzję i jest to jego święte prawo. Nie znam stanu technicznego kasowanych lokomotyw, choć zakładam, że jest on lepszy niż „ściągane” z Maroka 201Eg. Istniałe przecież możliwość przeprowadzenia napraw głównych i na przykład wynajmowanie tych lokomotyw zewnętrznym podmiotom. Jest to działalność dość powszechna i z pewnością dochodowa, o czym świadczyć może ilość firm w Europie oferujących wynajem taboru, często razem z usługą jego utrzymania technicznego. Przecież także właściciel tej lokomotywy posiada wydaną przez UTK licencję na świadczenie usług trakcyjnych. Widocznie rozszerzanie tego typu działalności nie leży w kręgach jego zainteresowań.

Rozumiem, że zyski płynące ze sprzedaży surowców wtórnych z likwidowanego pojazdu trakcyjnego są większe niż z kasacji wagonu towarowego, jednak ta druga czynność powinna stać się przedmiotem zainteresowania właściciela setek, jeśli nie tysięcy wagonów towarowych stojących nie tylko w Szczecinie, ale i na każdej większej stacji w kraju. Miejsca na torach brakuje i z każdym rokiem odczuwamy to coraz bardziej.

Dziękuję administratorowi i jednocześnie właścicielowi strony lukasy.kolej.org.pl za informacje na temat kasacji tej lokomotywy – dzięki temu udało mi się wykorzystać wolną chwilę w trakcie pobytu w Szczecinie i wykonać kilka zdjęć. Pozdrawiam!!

4 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s